Lusterka samochodowe - czy faktycznie są niezbędne?

Większość ludzi nie wyobraża sobie dziś życia bez samochodu. Jest nam potrzebny do codziennego przemieszczania się do pracy, sklepu, nieoceniony podczas weekendowych wycieczek i wakacyjnych wyjazdów.

Większość posiadaczy aut, nawet przy ciągle rosnących cenach paliwa, nie byłoby w stanie przesiąść się do komunikacji miejskiej. Doceniamy komfort jazdy autem i szybkość, która gwarantuje, że dojedziemy w konkretne miejsce w określonym czasie.

Coraz większa liczba aut na drogach niestety nie sprzyja bezpieczeństwu. Zagrożeni są inni uczestnicy ruchu - kierowcy i pasażerowie samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, tramwajów, rowerzyści, motocykliści oraz piesi. Szczególnie ci ostatni, w zetknięciu z rozpędzonym autem, nie mają szans na przeżycie.

Dlatego tak ważne jest, aby podczas prowadzenia auta zachować czujność i szybko reagować na zmienną sytuację na drodze. W bezpiecznej jeździe pomagają nam zamontowane w samochodach lusterka, które pozwalają na ciągłe kontrolowanie tego, co dzieje się wokół nas.

Lusterka samochodowe są więc niezbędne do bezpiecznej jazdy. Wyróżniamy dwa rodzaje lusterek samochodowych - boczne i wsteczne.

Lusterko wsteczne pozwala kierowcy na obserwowanie tego, co dzieje się za jego pojazdem. Dzięki temu kierowca nie musi odwracać głowy podczas jazdy. Lusterko wsteczne ponadto umożliwia obserwację tego, co dzieje sie na tylnych siedzeniach w samochodzie. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku, gdy wieziemy ze sobą dzieci. Kontrolowanie ich zachowania podczas jazdy jest dzięki lusterku ułatwione.

Lusterko wsteczne wielu kobietom służy także do poprawiania makijażu, co jest bardzo niebezpieczne podczas jazdy. Dla bezpieczeństwa własnego i innych lepiej te czynności pozostawić na później, na przykład gdy będziemy stać w korku lub na światłach.

Lusterka boczne - lewe i prawe - nazywane są także zewnętrznymi, gdyż umieszczone są poza pojazdem. Obecnie mogą być one elektrycznie regulowane, dzięki czemu, wjeżdżając na przykład w wąską bramę, możemy zmieniać ich kąt nachylenia, aby ich nie uszkodzić. Wraz z lusterkiem wstecznym umożliwiają obserwowanie tego, co dzieje się na drodze, pozwalają zauważyć wyprzedzające nas samochody, ułatwiają także parkowanie tyłem.

Lusterka samochodowe często ulegają uszkodzeniom. Zdarza się to najczęściej podczas parkowania i stłuczek. Uszkodzone lusterko to nie koniec świata, gdyż bez problemu możemy je wymienić, nawet jeśli uszkodzeniu uległo samo szkło.

Lusterka to najpopularniejsze części zamienne. Kupimy je w każdym sklepie z częściami do samochodów. Warto tylko pamiętać, że każdy model auta ma swój typ lusterek.

Wymiana szkła w lusterkach nie musi być spowodowana ich uszkodzeniem. Możemy bowiem zdecydować się na inny rodzaj szkieł, zamontować te z antyrefleksem oraz podgrzewacze, aby lusterka nie zamarzały zimą.

Wśród dostępnych na rynku rodzajów szkieł, wyróżniamy szkła płaskie, sferyczne i asferyczne. Różni je sposób wykonania tafli szkła i pole widzenia, jakie obejmują. Szkła płaskie pokazują wszystko w takich wymiarach, w jakich istnieją rzeczywiście. Szkła sferyczne powiększają pole widzenia, aferyczne robią to jeszcze w większym zakresie, redukując zjawisko tak zwanego "martwego pola".

Szkła z antyrefleksem pozwalają dodatkowo eliminować odbijanie się światła słonecznego i tego, które generowane jest przez reflektory innych samochodów. Pod wpływem zwiększonego natężenia światła, lusterka się przyciemniają.