Typy lusterek samochodowych - podstawowe informacje przydatne dla każdego kierowcy

Samochód to dziś podstawowy środek lokomocji, który już dawno przestał być symbolem luksusu. Dziś prawie każdy z nas posiada przynajmniej jedno auto. Duża grupa ludzi oprócz samochodu prywatnego posiada także auto służbowe, często z naklejoną reklamą firmy.

Stale zwiększająca się liczba aut na polskich drogach sprawia, że coraz trudniej o bezpieczeństwo. Alkohol, brawura niedoświadczonych kierowców, złe warunki atmosferyczne, kiepski stan dróg - to wszystko wpływa na rosnącą z roku na rok liczbę wypadków. Nie pomagają ani kampanie społeczne, ani dodatkowe patrole policji.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt, że wielu właścicieli nie dba o to, by ich auto było sprawne. Zwlekają więc z wymianą zepsutych części, przede wszystkim lusterek, które najczęściej ulegają uszkodzeniom, szczególnie przy okazji parkowania.

Tymczasem to właśnie lusterka pozwalają nam na bezpieczną i bezkolizyjną jazdę. Bez sprawnych i odpowiednio ustawionych lusterek wstecznych i bocznych, nie moglibyśmy kontrolować tego, co dzieje się za nami.

Lusterka samochodowe to jedne z najpopularniejszych części zamiennych, które dostępne są w każdym sklepie motoryzacyjnym. Obecnie dostępne są lusterka o coraz bardziej zaawansowanej technologii, które ułatwiają korzystanie z nich. Coraz częściej montuje się na przykład podgrzewacze, dzięki którym nie musimy tracić czasu na skropanie lusterek zimą.

Istnieją różne typy lusterek samochodowych, w zależności od rodzaju zamontowanych szkieł. Na rynku dostępne są obecnie trzy rodzaje szkieł - płaskie, sferyczne i asferyczne.

Szkła płaskie wyróżniają się tym, że nie przybliżają obrazu. W niektórych modelach samochodów lusterka płaskie są fabrycznie montowane, ale nie posiadają zbyt wielu zwolenników.

Najbardziej popularne są szkła sferyczne, wykonane z białego szkła, które powiększają pole widzenia. Taki typ lusterek dostępny jest w większości samochodów, cieszy się też dużą popularnością, choć w samochodach luksusowych marek coraz częściej można spotkać trzeci rodzaj lusterek - ze szkłami asferycznymi.

Róznica między nimi polega na tym, że szkła asferyczne zapewniają duże powiększenie pola widzenia i redukują tak zwane "martwe pole". Lusterka asferyczne wykonane są ze szkła łamanego i pozwalają szybciej wychwytywać na przykład szykujący się do wyprzedzenia nas pojazd.

Inne typy lusterek dostosowane są do pojazdów osobowych, inne do samochodów ciężarowych. Nowe dyrektywy unijne wprowadzają obowiązek montowania dodatkowych lusterek w samochodach ciężarowych, co zwiększyć ma bezpieczeństwo na drodze. W praktyce jednak koszt zakupu dodatkowych lusterek często przekracza możliwości finansowe firm transportowych.

Obok lusterek bocznych, które ułatwiają kontolę sytuacji na drodze, mamy także lusterka wsteczne, które pozwalają dodatkowo na obserwację siedzących na tylnych siedzeniach pasażerów. Często, szczególnie w korkach, wykorzystywane są przez kobiety do poprawy makijażu. Na ogół oberwujemy w nich także zachowanie siedzących z tyłu dzieci. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy specjalnie się odwracać - możemy kontrolować jednocześnie sytuację na drodze przed nami i obserwować to, co dzieje się z tyłu.

Nowoczesne lusterka samochodowe wyposażone są w powłoki antyrefleksyjne, które sprawiają, że promienie słoneczne lub światła innych samochodów, odbijając się od naszego lusterka, nie oślepiają nas.

płaskie

było sprawne

jazdę