Historia lusterek samochodowych - postęp, który pozwala czuć sie bezpieczniej

Samochód - konieczne wyposażenie

Mało kto z nas jest w stanie dziś wyobrazić sobie życie bez samochodu. Codzienne dojazdy do pracy, sklepu, konieczność podwiezienia dzieci do przedszkola czy szkoły - te wszystkie zadania sprawiają, że obycie się bez samochodu staje sie wielkim problemem. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość skorzystania z komunikacji miejskiej, jednak żaden z posiadaczy auta, który ceni konfort i szybkość, nie zrezygnuje z przyjemności jeżdżenia własnym samochodem.

Pierwszy samochód

Kupno pierwszego samochodu to zawsze nie lada przeżycie. Odkładane przez długie lata pieniądze wreszcie możemy zainwestować w wymarzony pojazd. Aby więc samochód długo nam służył, a przyjemności z jazdy nie zakłócała obawa o usterki, warto odpowiednio zadbać o swoje auto.

Kwestią podstawową jest oczywiście ostrożna jazda, która pozwoli nam uniknąć awarii i stłuczek. Jeśli jednak takowa nam się przydarzy, nie zwlekajmy z naprawą auta i wymianą uszkodzonych elementów.

Jak się okazuje, najczęściej uszkodzeniom ulegają lusterka samochodowe. Tracimy je podczas stłuczek, zarysowujemy, przejeżdżając przez wąską bramę lub też, parkując w wąskich przesmykach na parkingach przed centrami handlowymi. Na szczęście zarówno stłuczony wkład, jak i urwane całe lusterko możemy bez problemu wymienić.

Lusterka samochodowe

Lusterka samochodowe to dziś jedne z najbardziej popularnych części zamiennych, które bez trudu znajdziemy w każdym sklepie oferującym części samochodowe. Bogaty wybór auto części, możliwość szybkiej wymiany oraz wyposażenia lusterek w dodatkowe, zaawansowane technologie sprawiają, że w stosunkowo krótkim czasie możemy doprowadzić do tego, że nasze auto znów będzie w pełni sprawne i bezpieczne. Historia lusterek samochodowych pokazuje jednak, że nie zawsze tak było.

Początki motoryzacji to czas, kiedy samochód był towarem luksusowym, na którego posiadanie mogli sobie pozwolić nieliczni, najbogatsi i najbardziej znaczący w świecie ludzie. Dziś, kiedy samochody produkowane są seryjnie, a możliwość spłaty w ratach jest ogólnodostępna, posiadanie samochodu przestało wywoływać podziw wśród znajomych.

W pierwszych samochodach montowano lusterka boczne w najdroższych tylko egzemplarzach aut, na ogół jedynie po stronie kierowcy. Lusterka służyły wówczas bardziej do ozdoby, zwiększając prestiż i poważanie, szczególnie wśród niezmotoryzowanych.

Historia lusterek

Pojawienie się pierwszych lusterek wstecznych datuje się na lata dwudzieste XX wieku. W roku 1911, podczas wyścigu Indianapolis 500, lusterko wsteczne pojawiło się w samochodzie amerykańskiego kierowcy Raya Harrouna. Od tego czasu lusterka zaczęły być coraz bardziej popularne, rozwijały się także technologie ich produkcji.

W drugiej połowie lat osiemdziesiątych do samochodów zaczęto wprowadzać lusterka ze zwierciadłami sferycznymi. Ich wypukły kształt pozwalał na powiększenie pola widzenia, co pozwalało kierowcom szybciej zauważyć jadące za nimi auta.

Lusterka sferyczne wciąż są najbardziej powszechnym typem lusterek. Bardzo rzadko zdarzają się natomiast samochody z wmontowanymi lusterkami o płakich zwierciadłach. Płaskie szkła pokazują obraz takim, jaki jest w rzeczywistości. Prowadzi to do powiększenia zakresu martwego pola, czyli obszaru, który jest niewidoczny dla kierowcy.

Montowane w lusterkach luksusowych marek szkła asferyczne w dużym stopniu eliminują problem martwego pola. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, w której skrajna część lusterka pozostaje uwypuklona, pole widzenia się zwiększa, co pozwala na bardziej bezpieczną jazdę.